به جاده‌های سبز خوش آمدید...

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

استانبول یکی از شهر های زیبا و توریست پذیر کشور ترکیه است که جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی را برای عرضه به گردشگران در خود جای داده است. مسجد های تاریخی زیبا و معروف یکی از این جاذبه ها می باشند که در میان آن ها می توان به مسجد سلطان احمد استانبول نمود. این مسجد که به دلیل بیش از ۲۰ هزار کاشی آبی رنگ زیبای ساخته شده در شهر ایزنیک با بیش از ۵۰ طرح متفاوت از گل لاله که در تزئین دیوار های داخلی آن به کار رفته است به مسجد آبی در میان مردم و گردشگران شهرت یافته است. ساخت این بنا در دوره حکومت سلطان احمد در بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ میلادی به مدت ۷ سال طول کشیده است.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

معماری به کار رفته در آن ترکیبی باشکوه و خیره کننده از معماری مسجد عثمانی و معماری مورد استفاده قرار گرفته در گسترش کلیسای روم شرقی است. هم چون مسجد های تاریخی دیگر ، این مسجد نیز آرامگاهی برای بنیان گذار آن می باشد البته با این تفاوت که مقبره همسر و فرزندان وی مورات و عثمان نیز در آن جا قرار دارند.

یک مدرسه ، یک آسایشگاه ، حمام ترکی ، بیمارستان ، چشمه و چند خانه از دیگر قسمت هایی هستند که در آن ایجاد شده اند. از قسمت های داخلی مسجد می توان به محراب آن اشاره نمود که از سنگ مرمر ریز ساخته شده است و مجسمه هایی برای تزئین در کنار آن قرار داده شده اند. مسجد سلطان احمد دارای یک گنبد مرکزی که با ۴ نیمه گنبد احاطه شده است ، شش مناره و ۲۶۰ پنجره با طرح های پیچیده می باشد و در قسمت ورودی حیاط غربی آن یک دروازه آهنین به کار رفته است.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

این مسجد که از مهمترین جاذبه های گردشگری ترکیه بشمار می رود، هنوز به عنوان عبادتگاهی توسط مسلمانان مورد استفاده قرار می گیرد و آن ها ۵ بار برای عبادت و نماز به آن جا می روند. بنابراین بهترین زمان برای بازدید از این بنای زیبا که برای وارد شدن به آن نیاز به پرداخت هزینه ندارید ، صبح ها از بعد از نماز صبح تا قبل از نماز ظهر است.

برخی از مواردی که موقع بازدید باید رعایت نمایید:

  • در مورد پوشش باید موارد احترام را رعایت نمود. برای مثال خانم ها باید مو ، شانه و پا های خود را بپوشانند و آقایان نیز با لباسی چون شلوارک اجازه ورود نخواهند داشت.
  • یادتان باشد هنگام ورود به قسمت داخلی مسجد کفش های خود را دربیاورید و در کیسه های پلاستیکی که در ورودی قرار دارند ، قرار دهید.
  • از سرو صدا کردن و گرفتن عکس با فلش خودداری نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.