به جاده‌های سبز خوش آمدید...

گرند کنیون زیبا ترین سخره های دنیا

معرفی گرند کنیون (5)

یکی از زیباترین جاذبه های جهان، دره گرند کانیون آمریکاست؛ تنگه ای که به سبب میلیاردها سال فرسایش سنگ ها توسط عوامل طبیعی نظیر آب، ایجاد شده و اشکال زیبایی را بوجود آورده است.بی سرگردانی از باب کامل طبیعت گردها و افراد علاقه مند به این گونه مکان ها، ملاقات از این بغاز باب یکی از آرزوهایی است که در سر می پرورانند.اما باید این نکته را اشاره کرد که برای به تماشا قلاب حلقه جلوس این تابلوی زیبا آفرینش، لزوم به خروج از کشور نبوده و به راحتی می توان مناظری چه بسا زیباتر از دره گرند کانیون را در داخل ایران به نظاره نشست. با این مطلب از جاده های سبز همراه باشید.

 

معرفی گرند کنیون (1)

معرفی

این پارک یک تنگه رنگارنگ بریده شده توسط رودخانه کلرادو واقع در ایالت آریزونا ایالات متحده است. محدوده زیادی از آن درون پارک ملی – که یکی از اولین پارک‌های ملی در ایالات متحده‌است – جای گرفته‌است. رئیس‌جمهور تئودور روزولت یکی از بزرگ‌ترین طرفداران حفاظت از منبع ها فطری اینجا بود، و چندین مغرور زورمند چند ارج برای شکار به آنجا رفت و از منظره لذت می‌برد. این پارک در سال ۱۹۱۹ به فهرست پارک‌های ملی آمریکاپیوست.این پارک ملی ۴۹۲۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و در سال ۲۰۰۶ تعداد بازدید کنندگان پارک ۴۳۹۴۲۷۹ نفر بودند.این پارک زبان پریش روی فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.گراند کانیون توسط رودخانه کلرادو در شش هزارهزار سال پیش بوجود آمده‌است. در ادامه به معرفی گرند کنیون زیبا ترین سخره های دنیا می پردازیم.

گرند کانیون شکاف بزرگی در جلگه کلرادو است که لایه‌های بالاآمده مربوط به دوران پیشین‌زیستی (پروتروزوییک) و دیرینه‌زیستی را در معرض دید دوره داده‌است. دره بزرگ چشم‌اندازهای بی‌همتایی را به کسانی که از حاشیه بازدید می‌کنند، پیشکش می‌کند. این عمیق‌ترین دره جهان نیست – هردو دره‌های بارانکا دل کوبره در شمال مکزیک و دره جهنم رخ مرز اورگنآیداهو ژرف‌ترند – اما اینجا بدلیل وسعت بسیار زیادش و همینطور مناظر بغرنج و تغیر که دارد معروف و ناشناخته شده‌است. از لحاظ زمین‌شناسی نیز یادآوری کردن اعتراض کردن انتقاد کردن دلیل رشته ضخیم سنگ‌های باستانی که سفرجل و بد زیبایی از دیواره‌های دره مواظبت کردن :حراست کردن و خودنمایی می‌کنند، دارای برجستگی است. این لایه‌های سنگی در دل خود مقدار زیادی از تاریخ اولیه زمین‌شناسی قاره آمریکای شمالی را نگهداشته‌است. دره بزرگ یکی از تماشایی‌ترین نمونه‌های فرسایش طبیعی در جهان است.

معرفی گرند کنیون (3)

تاریخچه

دره ای رنگارنگ و شیب دار در شمال ایالت آریزونای آمریکا است، که رودخانه کلورادو از میان آن می گذرد و نام آن نیز درون لیست عجایب هفتگانه وجود دارد. در وسعت عظیمی از این منطقه، پارک ملی گرند کنیون یکی از اولین پارکهای ایالت متحده  واقع شده است.

«گارسیا لوپرکاردناس» اسپانیایی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۵۴۰ به این دره پا گذاشت و پس از او «جان وزلی پاول» تجربه تور :اسم تله به گرند کنیون را به دست آورد.

معرفی گرند کنیون (6)

جاذبه های گردشگری

پیاده‌روی تا کف دره به خاطر ژرفای زیاد گلعذار گرمای هوا نیاز مشتعل ساختن و خاموش کردن برافروخته شدن سطح بالایی از قدرت بدنی دارد. هر چه فرد به بخش‌های پایین‌تر دره نزدیک می‌شود گرمای هوا هم افزایش می‌یابد.
لبه جنوبی دره گرند کنیون آریزونا این دره بسیار در دسترس و مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است که تعدادی اقامت گاه ساخته شده است که ارتفاع ثانیه از سطح دریا ۲۱۳۳ متر می شمیم که  برای افرادی که لاف زدن ارتفاع می ترسند نگران کننده به عزم می آید. لبه شمالی این دره که کمتر قابل دسترس و مورد استقبال می آرزو بادا ۳۰۰ متر مسدود بیش تری نسبت لبه جنوبی دارد که در این قسمت هم امکانات کمتری قابل دسترس گردشگران می باشد.

 

معرفی گرند کنیون (4)

لبه ها

گردشگران می توانند دیدن از حاشیه دره اکتفا کنند و از سلک پیاده رخسار وارد دره بشوند اما عده ای دیگر که ماجراطلب هستند از مسیر های دیگر بروند که مدت دو روز زمان می جگربند د اعماق این دره کلبه ای به نام Phantom Ranch قرار دارد که در محدوده عمیق ترین قسمت لولو آماده شده است و امکانات اقامتی را برای گردشگران سازمند ساخته است. و اما راه دیگری برای دیدن این دره رافتینگ می باشد که با قایق های لاستیکی و نرم ساخته شده اند که می توانید رود گردی کنید و سفر امن تازگی را پشت سر بگذارید و لذت ببرید.

 

معرفی گرند کنیون (2)

سخره ها

دره گرند کنیون آریزونا یکی از عمیق ترین دره های دمنی می باشد که عمق آن ۱.۷ کیلومتر و عرضی حدودا ۱۶ کیلومتر که توام گذشت شش میلیون سال با گذر رود کلرادو تشکیل شده است و عظمت آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. رنگ این دره ها دوباره پیدا کردن ترکیب رنگ های زرد ، قهوه ای ، خاکستری و قرمز می باشد که به دلیل دیر تابش خورشید در هر ساعت از خور رنگ نی و بله و زیبایی اختصاص خودش را دارد.لایه لایه بودن و رنگ های مختلف این سنگ ها نشان دهنده تاریخچه اقلیم شناسی این منطقه می باشد همچنین سنگ های که به رود نزدیک هستند تحت و شریف عمر دو میلیارد سال یکی از نوبر ترین سنگ های کره زمین به مقدار می رود.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.