به جاده‌های سبز خوش آمدید...

سرزمین بابانوئل ها را بشناسید

 

لاپلند بزرگ ترین و شمالی ترین خاک در کشور فنلاند است و همه آن چه از یک کریسمس رویایی در ذهنتان دارید را یک جا دارد: آب و هوای برفی و زمستانی، درختان و جنگل های کاج و صنوبر، کلبه های چوبی و زیبا و سورتمه هایی که توسط گوزن های قطبی کشیده می شوند. حتی اگر در تعطیلات کریسمس به این منطقه سفر کنید احتمالا با یکی دوتا بابانوئل هم روبرو خواهید شد که خیلی عادی از کنارتان عبور می کنند! گفته می شود که این مکان منشاء شکل گیری قصه بابانوئل است و از سال ۱۹۲۷ که یک گوینده رادیویی فنلاندی رسما این مطلب محمول باب را اعلام کرد دیگر همه لاپلند را با بابانوئل و جشن کریسمس می شناسند. شهر رووانیمی (Rovaniemi) مرکز منطقه لاپلند فنلاند است و حدود ۶ کیلومتر با مدار قطبی فاصله دارد.

بابانوئل
پارک موضوعیِ دهکده بابانوئل | Santa Claus Village
اگر قصد دارید تعطیلات کریسمس را در سرزمین لاپلند فنلاند سپری کنید پیشنهادمان این است که حتما و حتما به دهکده بابانوئل هم سر بزنید. در حقیقت محال است کسی به لاپلند برود و گذرش به این دهکده جادویی نیفتد. دهکده بابانوئل در واقع یک پارک موضوعی در رووانیمی لاپلند است که در سال ۱۹۸۵ و بستن شده است. این پارک در ۸ کیلومتری رووانیمی قرار دارد و با فرودگاه روانیمی ۲ کیلومتر فاصله دارد. این پارک عمدتا با محوریت کریسمس و بابانوئل آماده شده و بازدیدکنندگان می توانند در فعالیت های جذاب و مشغول درگیر دل بسته کننده این پارک شرکت کنند و تعطیلاتی به یاد ماندنی داشته باشند. در ادامه برخی از جذاب ترین و پرطرفدارترین تفریح های دهکده بابانوئل را به شما معرفی می کنیم:

ملاقات با بابانوئل
بسیاری معتقدند که داستان بابانوئل، لباس قرمز او و سوار شدن بر کالسکه ای که توسط گوزن ها کشیده می شود همه و همه برگرفته از منطقه لاپلند فنلاند هستند. مسافرانی که برای سپری کردن تعطیلات کریسمس به لاپلند و دهکده بابانوئل می آیند هم طبعا انتظار دارند بابانوئل را ببینند. جالب است بدانید که در تاریخچه ۲۳ دسامبر و راس ساعت ۷ بعدازظهر بابانوئل سفر خیالی اش به دور دنیا را از لاپلند آغاز می کند. بابانوئل با لباس مخصوص کریسمس و ریش سفیدش سوار بر کالسکه چوبی ای می شود که توسط گوزن شمالی سفیدرنگی کشیده می شود و کوله باری از هدیه ها و کادوهای بچه ها را به سرتاسر دنیا می برد. مردم از نقاط مختلف دنیا به لاپلند می آیند تا بابانوئل را از نزدیک ببینند و او را برای این سفر بدرقه می کنند.

دهکده بابانوئل در لاپلند
سورتمه سواری با گوزن شمالی | Reindeer sleigh rides
همان طور که در بالا هم اشاره کردیم لاپلند فنلاند سکونتگاه اصلی گوزن شمالی است و زندگی، حمل و نقل و غذای مردم لاپلند هم تا حد زیادی به این گوزن های غول پیکر خویش است. یکی از بهترین سرگرمی ها در لاپلند سورتمه سواری است. آن هم سورتمه هایی که درست شبیه به سورتمه بابانوئل توسط گوزن ها کشیده می شوند. در دهکده بابانوئل می توانید سوار سورتمه هایی بشوید که به روش سنتی و از جنس چوب آفریننده شده اند و معمولا توسط یک یا دو گوزن شمالی کشیده می شوند. توریست ها قبل از سوار شدن خود را در کت های خز گرم و نرمی می پیچانند و بعد سوار بر این سورتمه ها در مسیرهای برفی و پرپیچ و خم جنگلی گردش می کنند. سورتمه سواری در جنگل برفی مطمئنا تجربه ای هیجان انگیز و رویایی برای مسافران خواهد بود و به ویژه بچه ها از این سورتمه سواری بسیار لذت می برند.

سورتمه ماشین با گوزن شمالی
سورتمه سواری با هاسکی | Dog-sledding
یکی دیگر از سرگرمی ها و فعالیت های تفریحی در لاپلند فنلاند سوار شدن بر سورتمه هایی است که به سبک مردم کران ها قطبی توسط سگ ها و معمولا سگ های هاسکی کشیده می شوند. این سورتمه ها توسط گله ای از سگ هاسکی کشیده می شوند و روش سنتی و قدیمی مردم منطقه برای حمل و نقل محسوب می شود. سگ های هاسکی به دلیل طبع خاصی که دارند تحمل زندگی در شرایط سرد را دارند و همین طور قدرت بدنی بالای آن ها برای کشیدن سورتمه مفت است. این روش حمل و نقل شایگان هیجان انگیز و پر سر و صداست، چرا که سگ ها هم از این حمله کردن هیجان زده می شوند و مدام پارس می کنند! در لاپلند فنلاند و به ویژه دهکده بابانوئل می توانید از بین سواری های کوتاه مدت، نیم ساعته، یک ساعته یا حتی بیشتر به دلخواه انتخاب کنید و یک تجربه لذتبخش را آروین کنید.

سورتمه با هاسکی
سافاری با اسنومبیل | Snowmobile Safaris
اسنومبیل یا برف رو وسیله نقلیه ای (اغلب) بنزینی است که برای تردد روی برف و یخ ساخته شده و جای بهتر و سریع تر سورتمه های سنتی محسوب می شود. اسنومبیل به دلیل هیجان زاید الوصفی که دارد طرفداران وحدت پیدا کرده است و مسابقات اسنومبیل سواری در کشورهای سردسیر با شور و حرارت زیادی برگزار می شود. در لاپلند فنلاند می توانید علاوه بر تجربه سورتمه هایی که با گوزن و هاسکی کشیده می شوند سافاری با اسنومبیل را هم تجربه کنید. سافاری اسنومبیل شما را در شبکه ای وسیع از مسیرهای جنگلی، دریاچه های یخ زده، تپه های مستتر از برف، سربالایی های یخی و پرهیجان و … می برد و شما را به سفری اکتشافی در سرزمین های برفی می برد. این سافاری ها از چند ساعت تا چند روز متغیر هستند و بسته به حال و هوایتان می توانید در یکی از آن ها شرکت کنید. در مقایسه با دو سورتمه دیگر، این سورتمه با سرعت به مراتب بیشتری حرکت می کند و اگر عاشق سرعت و هیجان هستید در انتخاب اسنومبیل شک نکنید.

 درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.