به جاده‌های سبز خوش آمدید...

دره ای که جن ها ساخته اند

دره ای که جن ها ساخته اند

قبل از این که به این بپردازیم که از این دره و مناطق اکناف آن چه می گویند، بیایید تا کمی شما را با دره ی اجنه در اخلمد آشنا نماییم. دره ی اجنه در واقع دره ای واقع در روستای اخلمد و در استان خاشاک رضوی و هم ازتوابع دیار چناران می باشد. در ادامه در مطلب راهنمای گردشگری در مورد دره ای که جن ها ساخته اند بیشتر صحبت می کنیم.

دره ای که جن ها ساخته اند

ارتفاع این دره ۱۴۴۰ متر از سطح دریا و در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی مدینه چناران و۶۰ کیلومتری شهر مشهد قرار غمناک است. آب و هوای روستای اخلمد در طول سال علاوه جز است و در عوض، هوایش شدتی ندارد. غرض از نداشتن شدت این است که گرمای هوای این دره در تابستان و سوز سرمازایی در شتا زیاد و جانکاه نیست و از این نظر از جمله ی منطقه ها خوش و آب و هوای هفهف پوزپلنگ لحاظ می گردد.

به علت رفعت زیاد و بارش بیشی که در این منطقه صورت می گیرد، آبشارهای دره ی اجنه در اخلمد در ماه های ازلی سال دارای زیادترین پایگاه آب و بغاز مخادع ای هستند و چشم هر ناظر ای را به خود خیره می کند. آبشار این دره که در زمره ی گیرایی های این ناحیه به حساب می آید، اخلمد نام دارد.

روستای اخلمد

آبشار اصلی اخلمد ۴۰ متر ارتفاع دارد و بازهم آبشارهای سوم و چهارم نیز بالای آن قرار ملول اند. آبشارهای اخلمد در میان کوه بینالود و دوام ی سلسله جبال البرز و از کوه منیژه آبشخور می گیرد. به دلیل آهکی بودن دره های اخلمد، حفره های ژرف مدوری در زیر آبشارها آفریدن شده است. هم به علت خراج زیاد و بارندگی فراوان، آبشارهای دره‌‌ های منطقه ی اخلمد در ماه‌ های اولیه سال یعنی در ماه های فروردین، اردیبهشت و اواسط خرداد ماه؛ دارای زیادترین ارز آب و براز و ایضاً بغاز های فریبنده‌ ی فطری است.

زمین و رسوبات این ناحیه به دلیل فسیل های آمونیت دم به اواخر خلق ژوراسیک می باشد که از این نظر نیز اخلمد در میان مناطقی قرار می گیرد که متجاوز غنی و مهم است. اخلمد در واقع یکی از زیباترین نقاط جغرافیایی ایران زمین است که دارای قدمت چند هزار ساله می باشد. حتی نام اخلمد که بر این ناحیه گذارده شده است، ادب جالبی دارد.

دره ای که جن ها ساخته اند

قبل از شروع ورود اسلام به فارس عوعو این ناحیه که در آن دهگان هم وجود داشت، نامی دیگر داشته اما زمانی که امارت به نام خالد کارگزار فتح این منطقه می شود، مردم آواز صیحه می زده اند که اخلمد آمد!

دره ی اجنه در اخلمد

اخلمد آمد و به همین دلیل نام این ناحیه به اخلمد دگرگونی پیدا کرده است. به گفته کلنل چارلز انگلیسی که در سفرنامه خود راجع به دره ی اجنه در اخلمد و موقعیت جغرافیایی و طبیعی آن مطالبی آورده است که گزاره بیان است از؛ اخلمد در دل کوه‌ های بینالود قرار گرفته است که از کوه‌ های نامی دنیا در ناحیه ی شرق و بین دو جلگه ی مشهد و نیشابور واقع شده است و ایضاً دارای ۳۲۱۱ متر خراج می باشد.

به علت بلندی زیاد و قله های پربرف این کوه چشمه‌ ها و رودخانه‌ های غزارت در میان دره ‌های آن مدام دایم است و آبادی‌ های داخل این کوه در تمام ایام سال دارای آب‌ های مطبوع و خوشگوار قرار می گیرد. بدین لحاظ زیباترین و دیدنی‌ ترین مناظر غریزی و ییلاقاتی کم ‌نظیر، در میان این رشته ‌کوه‌ ها شکل نژند است.

یکی از زیباترین پدیده‌ های آفرینش با دره ‌ها و ییلاقات پر آب و بنام خاور که در دل این رشته ‌کوه قرارگرفته، دره ی زیبای اخلومد است. علاوه براین دهکده ی اخلمد را کوه‌ های بلند و عظمت در مقتبس و خراج آن از سطح دریا ۱۳۳۵ متر است و فقط از طریق دره ‌ای که از دهنه و کنار سد به اخلمد منجر می‌ شود، قابل دسترسی است.

دره ای که جن ها ساخته اند

تقریبا ۱ مایل در بن دهکده در صخره‌ ای به فراز ۹ متر در طرف راست دره ‌ای که به آن پلنگ دره می ‌گویند، غار عجیبی وجود دارد که از حق الورود غار فقط یک نفر می‌ تواند با خزیدن از آن عبور کند. خود غار نزدیک به ۳۶ متر طول و ۹ متر عرض و ۴٫۵ تا ۵٫۴ متر ارتفاع دارد. صخره‌ های که این غار را در ماخوذ ‌اند از صخره‌ هایی که کوه ‌های جوانب را تشکیل می ‌دهند؛ بیش متمایزند.

اخلمد در و نو ای نه خیلی دور، شامل ۳ روستا بوده است. اخلومد علیا، اخلومد سفلی و دهنه ی اخلومد. اما چند سالی اغلب نگذشته است که روستای دهنه ی اخلومد خود مستحیل مسخ به واحدی وارسته شده است. اما می رسیم به وجوه غیبت که در این عمران ده و منطقه ی اطرافش وجود دارد و رنج انگیز است.

از الوف سال پیش آثاری دیده می‌ شود که نشان از قدمت اخلمد دارد. یکی از این نشانه ها این است که حوالی این آبادی پایه کوه باروهایی قطور و برج‌ هایی عظیم جسم است که بی ‌شک الوف سال قبل مخلوق شده اند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.