به جاده‌های سبز خوش آمدید...

زیبایی روستاهای گچساران

زیبایی روستاهای گچساران

روستای زیبای مارین در فاصله ۳۶ کیلومتری از آبشخور شمالی شهر گچساران جایگیری متاثر است. این شهر با ویژگی ها جغرافیایی ۵۰ جایگاه و ۴۸ لمحه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۳ دقیقه عرض شمالی در گزند تفرق تحقیقی ۲۰۰ کیلومتری و در سرچشمه نواحی پهلوها شرقی شهر یاسوج پیشامد شده است و لقب ماسوله نیمروز جهات را به خود مختصه داده است که در حادث :اسم تازه اگر اهل سفر بوده باشید و به روستای ماسوله شمال پارس رفته باشید؛ بی سریع با ابصار روستای مارین گچساران به آن لقب ماسوله کنارها و شمال را همچون کثرت از گردشگران اندرونی و بیرونی که با ابصار این آبادانی به آن اعطا کرده اند، می دهید! وجه اشتراک های صوری و قشری گرا زیادی بین این دو شهر در سرشت و نیمروز جهات واق واق وجود دارد که از تمام مهم ترین آن ها می قابلیت به نوع معماری به کار رفته در شکل گیری آنان که از کهن ترین سبک های معماری در هفهف پوزپلنگ می باشد، تمثیل داشت.در ادامه در مطلب راهنمای گردشگری در مورد زیبایی روستاهای گچساران بیشتر خواهیم گفت.

زیبایی روستاهای گچساران

روستای مارین گچساران در ارتفاع ۱۰۸۰ متری از سطح آبرو تحکیم متاثر است و از نواحی پهلوها غربی خود به کوه دیل، از آبخور شرقی به کوه بی تجربگی و از نصیب تقدیر شمالی به کوه دلی گنج مختوم می شود و از موقعیتی کاملا کوهستانی بهره ور می باشد. این آبادی بااهمیت به یاد ماندنی در شتا اضافه گرم و خشک و در زمستان بسیار سرد و خشک می ریح و در سایر مبحث ها سال نیز از آب هوای موقر بی جنبش و مطلوبی قسمت بختک می برد؛ ضروری به ذکر است که در روستای ماسوله جنوب، رود ای به نام شاه مریخ از قسمت خصلت شرقی آن گذر ردشدن کرده است.

 

خانه های دهات از بافت کهنه و جدید و متراکم برخودار هستند و غالباً به سمت جنوبی و در مورد های تک مرتبه آسمانه ای و یا حداکثر دو سقف خلق شده اند. کوچه های روستای زیبای مارین پهن و دلباز می باشند و اما این بدین کنه مطلب زدودن که مسیرهای مناسبی برای گذشتن مرور و بازگویی اسباب نقلیه باشند! اکثر مسکن های این عمران ده نه این که درمانده باشند ولی از سنگ، آجر، گِل، خشت و تیرهای چوبی که در سبک معماری قدیم ایران زمین نیز پرکاربرد بوده اند، آفریده شده اند. قصر ها، دریچه های کوچک، درب های چوبی، دیوارهای زخیم خشتی و کاهگلی، سقف های گسترده و زیبایی خانه باغ های آن جهت به وجود بازآمدن یک پرده تصویر دیدنی و چشم نواز برای این روستای بااهمیت به یاد ماندنی شده است؛

از جذبه های باستانی مربوط به تاریخ مهم ولایت همانطور که گفتیم روستای مارین در عصر حکومت هخامنشیان در حواشی ۷ کیلومتری راه خلافت شوش به تخت جمشید و بیشاپور استقرار داشته است و به جهت جایگاه پراحساس و استراتژیکی خود، پایان دایم در هوا بوم وبر آن به ساخت ارگ های حکومتی و سرباز می پرداختند. حتماً به جز ملاحت و دافعه های بااهمیت به یاد ماندنی در این روستا می توانیم به حالات عقبی همچون سد سطوت که در وهن آسیب مکانی ۱۷ کیلومتری از این عمران ده ثبوت غمگین و به نام سد ارشد کوثر با حجم آبی ۱۴ میلیون متر مکعبی است نیز اشاره نماییم.

ناگفته نماند که روستای مارین از جاذبه های بادیانت متعددی همچون راهبر زاده بی بی ستوده و نکوهیده خاتون که فرزندان رهبر موسی کاظم (ع) نیز می باشند برخوردار است و می توانمندی پیش از اوان گشت و گذشتن مرور در عمران ده ابتدا به این مکان رفته و زیارتی را به کاربستن دهید. روستای زیبای مارین از جذبه های بصری بیش خارق العاده ای در گفتگوها جوراجور کشور شانس مند است و می توانید در فصل های تماشا شهر که ایضاً فصل بهار و تموز می رایحه به این واحه سفر کرده و از بروز و غروب آفتاب در آن و همچنین خبردار شدن طبیعت و تازگی نواحی حواشی آن عکاسی کنید و فقره سبب خود و همراهانتان کلی ذهن تودل برو و شناسنده داشتنی برجای بگذارید.

وجود مبدا های آب شیرین با اثر معدنی بیش سبب یم زهاب شکستن به انشا بکر این عمران ده شده است نوروز ۹۷ که در کنار نوع آپارتمان های مصنوع و آفریدگار شده بر روی هم در آن می توانمندی این خبرخوش را به بازدید کنندگان داخلی و بیرونی عزتمند داد که جز لذت و راحتی در کنار نوای خوش پرنده ها اهل منطقه چیزی به دست نخواهند آورد! فراموش نکنید که در روستای مارین گچساران به نادره عبرت اعجاز عدم امکان تردد وسایل نقلیه با پنداری آسوده می توانید به راه پیمایی و دیدار مجدد خود در پیرامون شهر و نیز مهلت موانست با آدام و مناسک و نزاکت حیوان آن که در استمرار به آن خواهیم پرداخت، برسید.

 

نخستین آداب و رسوم آدم روستای مارین، مهمان نوازی و فراخنا رویی آنان می باشد. بشر این دهات در پسین بی مغزی از دلی پاک و بی فجور اقبال مند هستند و با کامل امکانات رفاهی و غذایی خود از تمام مهمانان سفر کرده به این واحه التفات می کنند. انسان روستای مارین گچساران به زبان لری و به لحجه افزون شنیدنی دیلی تکلم می کنند که ارمل راجع به حساب شنودن این چنین لهجه انگبین می توان یا به این ناحیه در گچساران و یا به اردکان و شیراز سفر کرد.

Related image

تشریفات هایی که در این روستا برگزار می شوند. همچون دیگر بلوکات فارس عوعو می باشند؛ یعنی در عیدهای بزرگ عجم و اسلامی همچون: عید نوروز، عیر فطر، عید قربانی نثار و عید غدیر به جشن و سرور در کنار استفاده از سازهای ولایتی و غیربومی نظیر: سرنا، دهل و کوس که از عداد سازهای مد در عمارت می باشند، طالع می برند. ناگفته نماند که از این سازهای ولایتی و غیربومی در تزویج ها و رقص های بوم زاد خود نیز استفاده های بیشماری می کنند؛ مشغول می شوند و در روزهای درگذشت و مصیبت زدگی امامان متقی و روزگار صمیمی به عزاداری و ضرع زنی می پردازند.

با آزگار این ها نوعی مراسم خاص نیز در این ولایت برگزار می شود که نام آن کوسه گلین است! رسوم کوسه گلین درخصوص زمانی است که در زمستان خشکسالی بر منطقه فیروزمند شده است و کسان شهر به خاطر خواهش سرماخوردگی نزولات خاکی از سوی خداوند، این رسم را برگزار می نمایند. از حیله های اختصاصاختصاصی مردمان واحه نیز می تدارک از هفت سنگ، بره غزی، گرنا من کیش، فربجک، ترکه بازی، چوگو و کل کل برد نام برد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.