به جاده‌های سبز خوش آمدید...

تاریخ و فرهنگ جزیره مالدیو

فرهنگ و تاریخ جزیره ی مالدیو

مالدیو یکی از زیبا ترین جزایر نزدیک به هند محسوب می شود که بهشتی در قلب دریا عنوان می شود که دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی می باشد. برای اینکه از سفر خود لذت کافی را ببرید می توانید به شهرها  و کشور هایی که حالت جزیره ای دارند سفر نمایید و از تک تک لحظات خود لذت ببرید. این جزیره می تواند بهترین گزینه برای شما به عنوان یک سفر ماه عسلی باشد که در کنار همسر خود از این جزیره زیبا لذت کافی را ببرید. ادامه در مورد تاریخ و فرهنگ جزیره مالدیو بیشتر خواهیم گفت.

اگه بخواهیم بیشتر در مورد راهنمای گردشگری این جزیره بگویی می توان عنوان کرد که فرهنگ مالدیو شدیدا تحت تاثیر آداب دانی کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می‌باشد. از میانه‌های سده دوازدهم با دگرسانی دین افراد این کشور از بودایی به اسلام ناظر تاثیر اسلام بر این کشور بوده‌ایم.

فرهنگ مردم مالدیو
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به افراد سری‌لانکا و هند می‌رسد . بیان و افارد آن هر دو به نام دیوِهی نامیده می‌شوند که کلام دیبـَجات و دیباجات که در پارسی و عربی در قدیم راجع به مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین لفظ دیوهی است.پیشینه اسلام در مالدیو به سده دوازدهم میلادی باز می‌گردد ، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این زمین آمدند . پیش‌تر ساکنان مالدیو پیرو جشن بودا بوده‌اند.

تاریخ مردم مالدیو
مالدیو هم از نظر شلوغی و هم مساحت کوچک‌ترین کشور فلات آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا اوج دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور گیتی به‌شمار می‌آید . بلندترین بالاترین حد این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله ، مرکز کشور مالدیو ۱۰۴ هزاران نفر جمعیت دارد .

فرهنگ مردم مالدیو
پایتخت کشور ماله نام دارد و در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته که پشیزی از آبسنگ کافو به‌شمار می‌آید.دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال تجار عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو کناره می‌گرفتند. اولین اشاره‌شان به مالدیو که دیباجاتش می‌نامیدند از سده دو میلادی است.

تاریخ مردم مالدیو
دیباجات را جزایر پول هم می‌گفتند زیرا اندازه ها کلانی از صدف نرم‌تن دریائی کوری  که خرمهره نامیده و در زمان کهن چون پول بین‌المللی کار می‌گرفتند از پس ازآن بدست می‌آوردند. هم عصر صدف کوری سمبل فرهنگ چاپ پول مالدیو است. به گمان زیاد در دوران گذشته این سرزمین را که موج دریا پول به سواحلش می‌ریخت جادوئی می‌شمردند.
بیشینهٔ مطلق (صد در صد) افراد بومی مالدیو نیک آیین سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینهٔ اسلام در مالدیو به سدهٔ دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان خوش کیش به این زمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو چراغانی بودا بوده‌اند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.