به جاده‌های سبز خوش آمدید...

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

اول از همه به این موضوع می پردازیم که چرا مردم به این مکان، گورستان جن ها می گویند؟ گورستان جن ها، مثل نامش مکانی علاوه ترسناک به نظر می رسد. مردم منطقه ی تیس در استان چابهار این مکان را در واقع محل دفن اجنه می ‌دانند. اما با این حال که همه ی مردم محلی این قبرستان را ترسناک می خوانند، خودِ همین کسان در نزدیکی این قبرستان عجیب و غریب مردگان خود را دفن می کنند. در ادامه در مطلب راهنمای گردشگری در مورد گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان بیشتر می گوییم.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

از آن جا که قدمت خاکستان جن ها در سیستان و بلوچستان و هم قدمت روستای تیس به ۲۵۰۰ سال قبل و زمان کهن می ‌رسد و همچنین نام این مکان ها در کتاب ‌هاى بی ربط به فتوحات اسکندر مقدونى قرار گرفته است، پر نامربوط هم نیست که واقعا این گورستان وقت حسن به جن ها باشد! تا از این مطلب دور نشده ایم، توجیهی را راجع ی نام روستای تیس به شما می دهیم.

در این کتب کهن که درمورد ی اسکندر و فتوحاتش حاصل و از آن ها نام بردیم، از تیس به‌ آدرس تیز نام برده شده و این را نشان می دهد که این شهر به این نام معروف بوده است و به مرور زمان تبدل به تیس شده است.

البته در آثار مورخین و جغرافی ‌دانان دوره ی اسلامى از آن به‌عنوان بندر تزیا یا تسی نیز یاد شده است. این روستا روزگاری محل و مرکز دادوستد شکر ایالات مکران و گندم سیستان بوده است. حال بیایید تا به اتفاق یکدیگر ببینیم که قبرستان جن ها در سیستان و بلوچستان کجاست؟ محلی دنج و واضح در روستای تیس قدیمی ۲۵۰۰ ساله وجود دارد که مردم بلوچ‌ به آن جن سنط و یا گورستان جن می‌ گویند.

این گورستان با سنگ ‌قبرهای عظیم ‌الجثه و علاوه فره مستحیل مسخ به مکانی جالب برای ماجراجویان و گردشگرانی شده است که به دنیای ماورالطبیعه و ادبیات های اجنه، علاقه ی وافری دارند. قرار اخذ گورستان در قاعده اصل ی کوه‌ و وحشت مردم از نزدیک شدن به این مکان اثنا غروب و شب یکی از دلیل ها نام گذاری این محل به نام خاکستان جن‌ ها است. سنگ قبرهای بزرگ و عجیب در این قبرستان ترسناک، محلی ‌های این منطقه را به این باور رسانده است که این گورها محل دفن اولاد آدم نیست.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

شاید راست هم بگویند زیرا، در این قبرستان مقبره ها کنار هم روی سطحی صخره‌ ای حفر شده ‌اند که این شیوه‌ ی حفاری به تنهایی پرسش ‌های متجاوز زیادی را به وجود آورده است. مردم مدام راجع ی این گورستان می پرسند که چه کسانی این گورها را حفر کرده ‌اند؟

چرا سطح سنگی را برای حفر قبرهای خود گزینش کرده‌ اند؟ این مزارات اصلا با چه اسباب ‌ای حفر شده است؟ یقیناً این اداره ی پرسش ها و پاسخ ها مشکل ها آن قدر بزرگ شده است که باعث سوال های فراوان تر و جدیدتر و یقیناً بی جواب تری نیز شده است. باورهای مردم محلی می گوید که؛

این گورها متعلق به جن ‌ها است. آن ها مردگان خود را در حصار این سنگ ‌ها دفن کرده ‌اند و طی شب که می ‌رسد جن ‌ها بر سر گور از دست ‌رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه‌ سرایی مشغول می‌ گردند. در واقع آن ها می گویند که هر کس که در بین شب گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد خیر جن ‌ها قرار می ‌گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز حتما خواهد مرد!

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

ماجرای قبرستان جن ها

البته نباید از این حقیقت :صفت درستی گذشت که ناس متجدد با اسباب ازلی آن زمان به تعقید تمول حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی داشته است و این قابل درک است. شاید دقیقا به همین دلیل باشد که مردم محلی حفر این قبرها را به نیرویی مافوق نیروی بشر نسبت می ‌دهند. از نظر جای گیری جغرافیایی، گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان بر روی تپه ‌ای کم حاصل و همچنین مشرف بر روستای تیس و در پای کوه پیل‌ بند قرار محزون است.

شاید باورتان نشود که در کنار این خاکستان که به گورستان اندازه ی یک تیس نیز گمنام است، خاکستان نوپرست مردم واحه نیز قرار ملول است! اما به هر حال و به رسم دد دیو ها، تمامی قبرها و گورهای این خاکستان بر روی سطح خاکی نرم حفر می گردند. با این حال باید بدانید که مردم روستای تیس، درگذشتگان و اموات خود را در این قبرستان به خاک می ‌سپارند، اما مراقبند که هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی در ضمن شب گذرشان به قبرستان جن‌ ها و حتی خاکستان خودشان نیز نیفتد زیرا، از فرجام آن به شدت می ترسند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.