به جاده‌های سبز خوش آمدید...

شهر مدینه الزهرا کجاست

شهر مدینه الزهرا کجاست

بعد از میلاد مسیح یعنی در سال ۷۰۰ فتوحات مسلمانان در بخش های جنوبی اسپانیا به حکومت قوم ویزیگوت در شبه آبخست ی ایبری به اختتام رسید. تا سال ۱۰۰۰ میلادی اعتماد بخش بدکیش به اکثر بخش های اسپانیا و پرتغال سرایت کرده بود و تنها بخش های شمالی آن سبکبار از قدرت خلیفه‌ی کوردوبا جهد داشتند. استان کوردوبا در این دوره به عنوان دارالملک اسپانیا انتخاب شد و در زمان حکومت عبدالرحمن سوم در سال ۹۱۲ میلادی توانست به اوج شکوفایی خودش برسد. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری اسپانیا در مورد شهر مدینه الزهرا کجاست بیشتر می گوییم.

شهر مدینه الزهرا کجاست

جالب است بدانید که در این مدت زمان استان کوردوبای جتی پرازدحام ترین شهر در جهان هم شد و جز تاثیرگذارترین ها در اروپای غربی به شمار می رفت. نفوس شورش این شهر به چیزی حدود نیم هزارهزار می‌ رسید و برای درک بهتر عظمت آن، شهر لندن را مثال می ‌زنیم که یکی دیگر از شهرهای مهم اروپایی در آن زمان بود و فقط ۱۵ هزار نفر هجوم داشت.

چند سال بعد عبدالرحمن سوم پشتکار گرفت که دارالملک جدیدی را برای حکومت خود خارج از شهر کوردوبا بسازد و این شهر قرار بود به نمادی از قدرت وارث دگرگونی شود، از همین رو تصمیم در ساخت شهری محزون شد که نسبت به رقیبان خود استیلا ویژه ای داشته باشد. این شهر ویژه نامش ولایت الزهرا بود که بر روی کوهپایه های رشته کوه سیرا مورنا خلق شد، شکوه و عظمتی که این شهر داشت باعث شده بود تا تاریخدانان به آن لقب ورسای قرون وسطی را بدهد.

بورس های تکثر برای ساخت شهر راهبر الزهرا در اسپانیا صرف شد و در مرکز آن، کاخ جبروت را ساختند تا از همان ابتدای ورود، ابهت خلف را به بازدیدکنندگان نشان دهد و آن‌ها را به عرق وادارد. نایب حتی دستگاه قنات شهر را گسترس داد و آب لوله‌ کشی را به تمام قسمت‌های شهر رساند. در واقع واقف دیار الزهرا، شاهکار معماری این دوره به شمار می‌ رود که در آن سبک اسلامی با زیر ساخت ‌های رومی منطقه معاشرت اختلاط شده است.

شهر مدینه الزهرا کجاست

گفته های وفور و کمی درباره شهر شهر الزهرا در اسپانیا وجود دارد که توسط تاریخشناسان مطرح شده است و عده ای می گویند استخرهای بزرگ و ساختن اساس هایی از جنس طلا و عاج فیل در تمام شهر نظاره می شود.اما شهر الزهرا به همان وزن پایگاه نیز کاربردی بود و سربازخانه، ساختمان‌های اداری و دارالضرب را نیز در برمی‌گرفت. پس از مرگ «الحکم دوم»، پسر او هنوز برای حکومت خیلی جوان بود و عاقبت قدرت به دست «المنصور» افتاد. او قصد داشت تا همانند عبدالرحمن سوم، نام خود را در وقایع خدای نامه به ثبت برساند و دارالسلطنه دیگری در نزدیکی دلیل الزهرا بسازد که حتی مجلل‌تر از آن باشد. حکماً این شهر جدید کمی پس از آفریده شدنش در آتش سوخت و به ویران و آباد استحاله شد.

نابودی شهر

در سال ۱۰۱۰ این شهر به دلیل جنگ های اندرونی که در آن رخ داده غارت شد و به اضمحلال پیوست. بِربرها که برای کمک به بدل در برابری با مسیحیان به شهر آمده بودند، علیه او شورش کردند و شهرهای غزارت از جمله مدینه الزهرا را به غارت بردند.این شهر طی سال ها بعد کم کم به ناشناخته سپرده شد و بخش های زیادی از آن زیر خاک پوشیده گردید. تا این که در سال ۱۹۱۰ میلادی سرگذشت شناسان و کارشناسان زمین شناسی به حفر کندن هایی در بخش های یکسان آن که در زیر خاک نهفته و آشکار شده بود نیز پرداختند.

شهر مدینه الزهرا کجاست

این خرابی‌ ها به مرور زمان به نفوذ یکی از تأثیرگذارترین ادب ‌های اسلامی در اروپا واپسین و ابتدا داد؛ اما تأثیر عمیقی که ارتقا ‌های جبر و معماری و ترجمه‌ ی آثار بزرگ ادبی در این دوران بر روی نزاکت اروپایی گذاشته است را نمی ‌توان نو گرفت. پادشاهی امویان اندلس از سال ۹۲۹ تا ۱۰۳۱ میلادی بقا داشت و این دوره را عصر زردگون اندلس به حساب می‌ آورند.

در حال حاضر اگر تاریخ شناسان توانسته اند تنها ۱۰ درصد از شهر واقف دیار الزهرا را از زیر خاک خارج بیاورند که این پیرامون شامل کاخ مرکزی و تالار پیشواز آن، چندی ساختمان کارمند افزون بزرگ و یک مسجد می شود. یقیناً نقشه هایی برای گود کردن کاوش قسمت های آن تهیه شده است اما با توجه به وسعت این شهر بزرگ دارد این مبادرت سال های بسیاری طول خواهد کشید. مرکز بازدیدکنندگان یک نمایشگاه و سینما را دربرمی‌گیرد و نمای احتمالی شهر در اوج شکوفایی آن را به نمودن می‌گذارد. تورهای گردشگری فراوانی برای ملاقات از شهر دلیل الزهرا در اسپانیا برگزار می شود که گردشگران می توانند در برای شناسنده این شهر شرکت کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.