به جاده‌های سبز خوش آمدید...

امپراطوری مردگان در پاریس

امپراطوری مردگان در پاریس

پاریس رفته رفته بزرگ تر میشد و می رفت تا کلان شهری در قاره فرانسه بشود. رشد شهر مسلماً دردسرهای زیادی برای مردم داشت که کم کم خود را نشان می داد یکی از آن ها بالا رفتن اجتماع بود. تا قرن ۱۷ میلادی اجتماع مردمی که در پاریس خوش گذرانی می کردند و همان جا فوت می شدند به حدی زیاد شد و تمام گورستان های شهر پر شد و عملا دیگر آسمانی برای به خاک واسپردن اجساد وجود نداشت و حتی زمانی فرا رسید که اجساد روی زمین می ماندند.در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری فرانسه در مورد امپراطوری مردگان در پاریس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

امپراطوری مردگان در پاریس

تا این که آن ها راهکاری برای حل این مشکل پیدا کردند. انتقال اجساد به تونل های راهرو پاریس که قرن ها قبل خلق شده بودند، در واقع ساخت آن ها در قرن ۱۳ میلادی به کاربستن شد، تونل ها در واقع بقایای معدن سنگ آهکی بودند که از اوامل اصلی رونق اخذ شهر پاریس در آن زمان بود. پسین جسد ۶ میلیون پاریسی در تونل ها جا گرفت و نام آن را کاتاکومب نامیدند.

کسانی که در محله Les Halles، که نزدیک به بزرگ ترین و کهن ترین قبرستان شهر (Les Innocents) زندگی می کردند، بدوی افرادی بودند که نسبت به وضعت اسف بار گورستان بازخواست کردند. آن ها اطلاعیه می دادند که بوی شدید تجزیه اجساد هیچوقت و گسسته به مشام می رسد و خوش زیستن آن را مختل کرده است. حتی عطر فروشی ها معتقد بودند بوی بد به قدری شدید است که عملا کار و بار آن ها از دست رفته است. در سال ۱۷۶۳ لویی پانزدهم پادشاه فرنگ اقرار کرد که به خاک دادن مردگان در شهر پاریس حرام است اما به خاطر نفاق کلیسا و این که آن ها باورمند بودند قبرستان ها نباید نیست یا جابه جا شوند عمل خاصی در راستای اجازت امیر صورت نگرفت. لویی شانزدهم اما اجازت لویی قبل را عملی کرد و حتی اقرار کرد تمام خاکستان ها باید به خارج از شهر پاریس منتقل شوند.

با این حال تا سال ۱۷۸۰ هیچ اقدامی نشد. در آن سال بارش های بهاره شدت گرفت و بی وقفه بارید که منجر به ریزش خرابه les Innocent شد، پس از فرو ریختن گردوخاک خراب اجساد عملا وارد شهر شدند و فضیلت یافتن محلی برای حیله اجساد تنها گزینه برای اهالی پاریس شد. پس آن ها دست به کار شدند و شروع به احاله پایه نژاد ها از ۵ طبقه زیر زمین به تونل های سنگ آهک قدیمی این شهر کردند. در سال ۱۷۸۶ کم کم گورستان ها در حال خالی شدن بود که یقیناً ازلی خاکستان همان Les Innocents بود. ۱۲ سال طول کشید تا آن ها بتوانند اجساد جمعیتی بین ۶ تا ۷ هزارهزار نفر را به کاتاکومب منتقل کنند.

امپراطوری مردگان در پاریس

انقلاب فرانسه

با آغاز بلوا غرب شروع به انتقال پیچاپیچ مرده ها به کاتاکومب کردند. برخی از آن ها افراد مشهوری در سیرالملوک سابقه زمان بودند که برای آن ها کاتاکومب تحول به مرقد ابدی شد. از جمله مشهورترین آن ها می توان ژان پل مارت، یکی از رادیکال ترین صداهای انقلاب، و Maximilien de Robespierre، اعتبار با نفوذ در طول بلوا و حکومت ترور بعد از آن تلمیح کرد. منتها در سال ۱۸۶۰ میلادی ارجاع اجساد به کاتاکومب بی حرکت شد.

بازدید از کاتاکومب

امروز سرکشی کنندگان کنجکاوی که می خواهند گستاخی خود را محک بزنند می توانند در حدود ۱٫۵ کیلومتر از آن که برای عموم مردم آزاد است قدم بزنند و به کشف رمز و رازهای دهری مردگان بپردازند. برای ورود به آن باید به آدرس ۴th arrodissement, at 1, avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy بروید. برای گشتن در تونل به صورت معدل ۴۵ نکته لحظه زمان نیاز مختصه دهید. راهنماهایی در تونل هستند که برای شما از تاریخچه این منطقه صحبت می کنند.

امپراطوری مردگان در پاریس

یقیناً اگر تا به این جا  را ته کرده باشید دیگر بی برگ به ظهر کردن آنان ندارید. اگر هم آرمان داشته باشید با آهار ۳ یورو می توانید از راهنمای صوتی که در کاتاکومب قرار داده شده است استعمال کنید. یقیناً همان گونه که گفته شد طول تونل ها بیش از ۳۰۰ کیلومتر است و تنها ۱ کیلومتر از آن برای عموم قابل ویزیت کنترل است خارج شدن از این منطقه نامشروع و مشروع تلقی می شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.