به جاده‌های سبز خوش آمدید...

فرهنگ کافه نشینی در پاریس

فرهنگ کافه نشینی در پاریس

هر سال با فرا رسیدن بهار، پاریس رنگ و بویی دیگر پیدا می کند. با گرم شدن هوا کافه پاریسی صندلی ها را در پیاده رو می چینند و به این ترتیب یکی از مشهورترین صحنه های تعیش پاریسی به وجود می آید. کافه های پاریسی دهه هاست که از شهرتی عالمگیر دنیایی برخوردارند و بعضی از نویسندگان شهره فرانسوی رمان های معروفشان را در این کافه ها رد اند. به همین دلیل قیام و جلوس در این کافه ها به یکی از ملاحت و دافعه های آفاق پویی پاریس استحاله شده است و توریست ها کلی پول پرداخت می کنند تا یک فنجان قهوه هم که شده در این کافه ها بخورند. اما فرهنگ کافه نشینی از چه زمانی آغاز شد و چطور به این شهرت و شهرت رسید؟ در دوام با الی گشت ولی باشید تا با هم سری به کافه های پاریسی بزنیم. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری فرانسه در مورد فرهنگ کافه نشینی در پاریس بیشتر می گوییم.

فرهنگ کافه نشینی در پاریس

فلسفه وجود کافه ها

کافه های پاریس قرن هاست که محل معاوضه افکار، نظرات و ایده ها هستند و پرشورترین بحث های سیاسی و مشهورترین جلسات هنری در این کافه ها برگزار شده است. نویسندگانی مثل ولتر و ژان ژاک روسو در زمانی که حرام الکار بودند پندار هایشان را در این کافه ها با مردم در میان می گذاشتند. در دیرینه تکثر از کافه های معروف فقط به نفوس مرضی مجمع اذن ورود می دادند و مردم عادی حق ورود به این کافه ها را نداشتند. با این حال، هم عصر امروزین کافه های پاریس شریکی تر شده اند و محلی برای استراحت، گپ و گفت و دیدارهای مدنی جمعی هستند.

منوی کافه های پاریس

اگر به فرانسه و به خصوص پاریس سفر کنید با منوی جالب این کافه ها پیش رو می شوید که دم در قرار غمگین است. این سبک منو شاید از همین کافه های پاریسی نشات متاثر و در کشورهای دیگر دنیا هم استعمال شده باشد. منو را معمولا با گچ روی تخته سیاه می نویسند و دم در قرار می دهند تا قبل از ورود بدانید که با چه غذاهایی نزد و عقب خواهید شد. یقیناً مشکلی که بسیاری از توریست ها در پاریس با آن پدیدار می شوند منوی فرانسوی کافه هاست. فرانسوی ها به دلیل عتیق بی حاصل و غنی ای که داشتند کمی به آداب شناسی و زبان خود پرافاده هستند و به همین دلیل منوها را اغلب به زبان فرانسوی می نویسند. مسلماً کافه ها و غذاخوری های بیشتری از منوی دو لهیب پره کاربرد می کنند، اما اگر قصد سفر به پاریس را دارید قصد می کنیم چند کلمه ای فرانسوی یاد بگیرید.

فرهنگ کافه نشینی در پاریس

کافه های مشهور و تاریخی

اگر به مکان های قدیمی هوس مندید منظور می کنیم ببه کافه دو لا په (Café de La Paix) بروید. این کافه محل مجمع های دیپلماتیک دولت اروپا در سال ۱۹۷۵ بوده است. هم جورج کلمانسو، نخست وزیر وقت فرنگ هم در منتها جنگ دنیوی کلی اول در این کافه حضور پررنگی داشته است.

اگر اهل فرهنگ پاس و کتاب و رمان هستید و می خواهید در یکی از کافه های ادبی پاریس حضور پیدا کنید به کافه های  له دو ماگو (Les Deux Magots) و کافه دو فلور (Café de Flore) بروید. این کافه های پاریس روزگاری شاهد حضور نویسندگان مشهوری مثل همینگوی، آلبر کامو، ژان پل سارتر و سیمون دو بوار بوده اند و این افراد تکثر از ایده های تروریست شان را در همین کافه ها تعلیمی داده اند.

اگر می خواهید سفری در تاریخ پاریس داشته باشید و در کافه ای با حال و هوای دهه ۸۰ میلادی باشید به Comptoir Général بروید. در این مکان چیزی اکثر از یک کافه ساده را مشاهده خواهید کرد و با یک سینما، یک کتابخانه، یک رستوران، هتل و کافه حضوراً خواهید شد. حتی باغی زیبا هم در این مکان وجود دارد که شما را به دهه ۸۰ میلادی و مدهای آن دوره می برد.

حقایق جالب در مورد کافه های پاریس

کافه معروف معبر مون پارناس به نام لا کلوزری ده لیلاس (La Closerie des Lilas) یکی از مشهورترین کافه های پاریس است و ابتکار اضافه جالبی ارتکاب داده است. در این کافه هر میز به نام یکی از کسان مشهوری که به این مکان می آمده اند نامگذاری شده است. اگر به این کافه بازآیی کنید با میز اسکار وایلد، پل سزان، امیل زولا، پل ورلن و برخی از نام های گمنام دیگر برابر خواهید شد. حکماً به شما بگوییم که این میزها جزء جاذبه های گردش جهانگردی پاریس هستند و برای صرف یک فنجان قهوه پشت این میزها باید هزینه بیش فوقانی و زیرین بپردازید.

فرهنگ کافه نشینی در پاریس

بهترین کافه های پاریس

در سفر به پاریس اگر قصد دارید به بلوز بی آستین مجلس ها پاریسی بروید و این تجربه ناب پاریسی را داشته باشید به معبر اوبرکام (Rue Oberkampf) بروید. افزون بر این کانال سن مارتن (Canal Saint-Martin) یا بلوار رمانتیک موفتارد (Rue Mouffetard) هم جزء گذرگاه هایی هستند که پر از کافه های جالب هستند. البته هریک از این مکان هایی که به شما گفتیم حال و هوای متفاوتی دارند و باید با توجه به اشتیاق و نهاد تان به یکی از آن ها بروید. اما همه آن ها فضاهایی افزون جالب و به شدت پاریسی دارند که شما را با آداب دانی کافه نشینی مردم پاریس به خوبی آشنا می کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.