به جاده‌های سبز خوش آمدید...

قلعه دختر نماد کشور آذربایجان

قلعه دختر نماد کشور آذربایجان

همانطور که در بالا نیز تلمیح کردیم، قلعه دختر در باکو یکی از مهمترین نمادهای کهن کشور آذربایجان هستند و مشخصه ی شهر باک به شمار می روند. از بالای این برج می توانید شهر عتیقه باکو و سازه های مدرن و معروفش را ببینید و اهمیتی که این قلعه برای ترک ها دارد این است که عکس آن بر روی اسکناس ۱۰ مناتی دیده می شود. به غیر آذربایجان قلعه دختر در باکو به آدرس یکی از ملاحت و دافعه های سفر پر شکوه در لیست مرده ریگ دنیوی کلی یونسکو به ثبت بزرگ سال است. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری آسیا در مورد قلعه دختر نماد کشور آذربایجان بیشتر صحبت می کنیم.

قلعه دختر نماد کشور آذربایجان

قلعه ی دختر در باکو به زبان آذری Qiz qalasi  خوانده می شود و از جمله مهمترین نمادهای قدیمی کشور آذربایجان به شمار می رود. این قلعه از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی باکو قرار محزون و در کنار قصر شیروان شاه کلکسیون ای مهم در شاه نشین این آذربایجان یعنی باکو به شمار می رود. هر دوی این سازه ها در سال ۲۰۰۰ در لیست ترکه دنیوی کلی یونسکو به ثبت مکلف اند و هنگامی که به سراغ قلعه دختر در باکو می روید، ساختمانی با ارتفاع ۳۰ متر را خواهید دید. این قلعه در ۸ طبقه مخلوق شده است که در تمام طبقاتش کلکسیون هایی بااهمیت به یاد ماندنی در معرض دید هستند و موزه قلعه را تشکیل می دهند. از پله های کهن قلعه که بالا بروید و خودتان را به بالای قلعه برسانید می توانید چشم اندازی بی نظیر از کوچه پس کوچه های باکو داشته باشید و بافت قدیم شهر را بهتر ببنید.

هنگامی که در تاریخ، معماری و هدف ساخت قلعه دختر جستجو می کنیم سوالات بسیاری از ساخت این قلعه برایتان به وجود می آید که در دیوارهای پر رمز و راز می توان تکثر از آن ها را خبیر شد. به طور مثال قدمت دقیق قلعه دختر یکی از موضوعاتی است که پس از سال ها آزگار هنوز به تایید چغاله و محل ضدیت غزارت است. به گروش تیمی از پژوهشگران در ۳۰۰۰ سال پیش مصنوع و آفریدگار شده و به ایقان برخی دیگر، ثانیه به قرن دوازدهم میلادی است. در هر حال این مطلب باعث نشده تا به قلعه دختر بی توجهی شود و برعکس، هموار محملی برای روش خرافی و نمایشی آذربایجان بوده است. به این اتساق ردپای قلعه دختر در کثرت از داستان های این کشور به چشم می خورد که ریشه های فرهنگی، متدین و باستانی مربوط به تذکره مهم سرزمین را به ارائه می گذارند.

چاه آب در قلعه دختر

یک موضوعی که باعث ملاحت بسیار قلعه دختر در باکو شده است وجود چاه آبی است که در آن وجود دارد. این چاه آب ۲۱ متری در طبقه ی سوم قلعه ی دختر در باکو قرار دارد و قطر دهانه ی آن ۷۰ سانتی متر است که در خرابه قلعه تعبیه جعبه مخفی شده است. نوین شناسان با معاینه بخش هایی از چاه قلعه دختر شناسا شدند قدمتش به قرن دوازدهم میلادی برمی گردد. این چاه علاوه براین یک ورودیه در طبقه همکف هم دارد که اخیرا در یکی از کاووش های یک کهن شناس به نام عباس اسلاموف کشف شد. با تدقیق هایی که بر روی آب چاه ادا شد، مشخص شد که برای نوشیدن مفت است.

عملکرد حیله آب از ذهاب از این چاه به این صورت بود که لوله ای سفالین با قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر از رف قلعه تا چاه نیز بقا دارد و آب باران را به درون چاه انتقال می دهد. به هر کدام مرتبه ها درجه ها دوم تا هفتم قلعه دختر در بامو ناو های نیم دایره ای شکل کشیده شده که در عاقبت به چاه آب می رسیدند. جالب است بدانید که آب این قلعه با توجه به نزدیکی آن به دریای آب مطبوع و همینطور جمع آوری آب مطر قابل نوشیدن و تناول کردن قلمداد می شده است و از همین رو برای مردم این ناحیه بسیار ارزش و صولت داشته است.

قلعه دختر نماد کشور آذربایجان

نام گذاری قلعه دختر در باکو

فلسفه ی نام گذاری قلعه ی دختر در باکو از نظر یکی از اساتید برجسته ی باکو به نام پروفسور ماهر عوض زاده کلمه «دختر» به این تمثیل دارد که ساختمانی مستحکم و غیر قابل نفوذ بود و هیچ وقت به دست دشمن نیوفتاده است. نیز از نقطه نظر دینی می توان این گونه توجیه کرد که اهریمن مطلقاً فرصت لمس قلعه را پیدا نکرده است. البته این گفته ها هیچ دلیل دیرین شناسانه و دقیقی ندارد و نمی توان آن ها دلیل محکم برای محرز این مضمون دانست.

تاریخ قلعه دختر

مشابه قلعه دختر در باکو خیلی کم می تواند یافت که دیرینه شناسان غزارت بر روی قدمت آن تضاد نظر داشته باشند. عده از مورخان این جلب های محترم تاریخی باکو را حین به دوره سومریان می دانند و گروهی دیگر آن را به قرن دوازده میلادی ربط می دهند. به این اتساق ما با توفیر نظری ۳ هزار ساله بی پرده هستیم و به همین دلیل تذکره دقیق قلعه دختر در باکو کمی مبهم است. با توجه به بزرگی کهن این قلعه در سال ۲۰۰۰ به ولی بافت کهن که در پیرامون آن است در تنسیق ارثیه عالمگیر دنیایی یونسکو به ثبت رسید. اما بعد پس لرزه ای که در این شهر رخ داد بخش هایی از آن نیز دچار آسیب گردید. از همین رو یونسکو برچست در خطر امحا را به این ناحیه در باکو اعطا کرد اما مدیران ترک برای معدوم کردن این مشکل در سال ۲۰۰۹ عمل به بازآفرینی کلکسیون کهن قلعه دختر نمودند.

قلعه دختر نماد کشور آذربایجان

موزه قلعه دختر در باکو

با توجه به این که در زمان های دیرینه افراد وفور و کمی در قلعه دختر در باکو تعیش می کردند ادوات اضافی از آن ها باقی مانده است که در موزه ای با همین نام جمع آوری شده اند و شما می توانید پاره ای ظرف و قاشق را به مصاحب چند کوزه و فدا افزار دیگر که از آن ها باقی مانده را مشاهده کنید. به گشت و گذارتان بقیه بدهید تا در طبقه دوم به اطلاعاتی بااهمیت به یاد ماندنی درباره هدف و نحوه ساخت قلعه دست پیدا کنید. اگر باز هم فایق بروید، در طبقه سوم ماکتی از قلعه دختر و شواهدی از وجود چاه در این عمارت ساخت را خواهید دید. در طبقه ی چهارم از این موزه می توانید نقشه ای بزرگ و دیجیتال از شهر باستانی مربوط به تذکره مهم باکو را نگاه نمایید و با نمادهای مشهور این شهر آشنا شوید. در طبقه پنجم آلبوم ای از کتاب های الکترونیک در اصالت بازدیدکنندگان گذاشته شده است و در طبقه ششم نیز بعضی سلاح و خنجر قدیمی در معرض دید قرار دارد. در طبقه هفتم موزه نیز می توانید آتشکده قدیم قلعه را نیز ببینید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.