به جاده‌های سبز خوش آمدید...

تاج محل

تاج محل هند

در سال ۱۳۶۱ به دستور شاه جهان امپراطور هندوستان به منظور یادبودی برای همسرش ممتاز محل مقبره ای در نزدیکی آگرا در اوتار پرادش هند ساخته شد که به تاج محل معروف گردید.

همسر پنجمین پادشاه هندوستان از همسرش شاه جهان درخواست کرد که بعد از مرگ وی همسر نگیرد و برایش مقبره بسازد. شاه جهان تصمیم گرفت با ساخت بنای تاج محل همسرش را جاودانه کند. تاج محل در کنار رود جمنا قرار دارد. شاه جهان میخواست با ساخت بنایی در مجاورت تاج محل و اتصال به وسیله ی یک پل نماد عشقی جاودانه را بسازد که این امر هرگز محقق نشد.

تاج محل که در دوران گورکانیان یا همان تیموریان با مرمر سفید و توسط معماران ایرانی بنا نهاده شده است و جزو عجایب هفتگانه جهان به شمار میرود توسط دو سر معمار ایرانی به نام های احمد لاهوری و حمید لاهوری-دو برادر- ساخته شده است که به وضوح میتوان سبک ایرانی این بنا را مشاهده کرد.

این باغ ایرانی شامل ۱۸ هکتار مساحت و نهر بزرگی در وسط باغ است که کاملا نشان دهنده ی نفوذ فرهنگ ایرانی در هندوستان است. فرهنگ ساخت مقبره از مسلمانان گرفته شده و به فرهنگ هندوستان وارد گشته است. تا قبل از آن مردم هندوستان اجساد مردگان خود را در آتش میسوزاندند. در کنار سنگ قبر شاه جهان و همسرش ممتاز محل با خط نسخ رایج فارسی در آن دوره یعنی دوران صفویه نوشته ای حک شده است. هم چنین روی دیوار های بیرونی این بنا آیه هایی از قرآن با مضمون عدالت نوشته شده است.

ساختار اتاج محل و باغ بیرونی آن به گونه ای ساخته شده که فرد با ورود ابتدا به بازار رفته و بخش دنیوی باغ را مورد مشاهده قرار میدهد و سپس به تدریج به بخش بنا و درونی و مقبره ها میرسد که همان بخش معنوی این باغ به شمار میرود. درب ورودی این بنا به دروازه روضه معروف است. باغ به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است که در قسمت غربی مسجدی با سه گنبد و سه ایوان وجود دارد و در قسمت شرقی ساختمانی مشابه با مسجد غربی قرار دارد اما از آنجایی که به منظور مهمانخانه مورد استفاده قرار میگیرد بدون محراب ساخته شده است. میدان جلوخان فضایی رابط بین بازار و مزار به شمار میرود.

تالار داخل تاج محل
تالار داخل تاج محل

میتوان توجه به اصول تقارن و مرکزیت و ریتم را در این بنا مشاهده کرد به گونه ای که ۴ طرف گنبد اصلی ۴ طاقی با گنبدهای کوچک قرار دارند. هم چنین در غرب و شرق این بنا دو ساختمان کاملا مشابه قرار گرفته اند. ساختمان مزار نیز به فرم هشت بهشت که یکی از سبک های معماری است ساخته شده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.