به جاده‌های سبز خوش آمدید...

مقبره همایون در هند

مقبره همایون
مقبره همایون
مقبره همایون در هند

مقبرع همایون ،مقبره ای با شکوه و زیبا در دهلی است که به دستور حمیده بانو بیگم همسر شاه همایون ساخته شد تا ارامگاه ابدی پادشاه دوم از نسل گورکانیان باشد. این بنای با شکوه به دست معمارانی ایرانی و خوش ذوق به نام سید محمد بن میرک غیاث الدین و پدرشمیرک غیاث الدین طی هشت سال ساخته شد. این مکان با الهام گرفتن از بناهای ایرانی به خصوص چهار باغ یا باغ جنت ساخته شده و اولین بنایی است که در هند به سبک معماری ایرانی به وجود آمده است. این مقبره زیبا که مربوط به قرن ۱۶ میلادی است در مرکز شهر دهلی در منطقه ای به نام نام الدین قرار دارد. این مقبره که یکی از ایرانی ترین بنا های هند است از ترکیبی از کاشی کاری های مختلط ایرانی و هندی ، شاه نشین های قوسی شکل و گنبد های باریک ساخته شده است.

مقبره همایون
مقبره همایون در هند

پس از ساخت این بنا معماری هند بیشتر رنگ و بوی عناصر معماری ایرانی را گرفت چرا که همایون و همسرشم حمیده بانو به هنر و معماری ایرانی علاقه زیادی داشتند. محوطه زیر گنبد مقبره همایون شباهت زیادی به محوطه زیر گنبد بنای گنبد سلطانیه دارد چرا که حمیده بانو بیگم و شاه همایون در هنگام اقامتشان در ایران از این گنبد دیدن کرده بودند و به شدت تحت تاثیر زیبایی اش قرار گرفته بودند.

مقبره همایون
مقبره همایون در هند

بنای مقبره همایون چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ ساخت بنایی کاملا ایرانی است. بنا بر روی سکوی بزرگی ساخته شده که ۴ پا بلندی دارد. در طبقه اول هر ضلع از ۱۷ طاقنما و اتاق های متعدد تشکیل شده است که از هر طرف به یک راه پله وصل می شود. ارتفاع خود گنبد ۴۲/۵ متر است . در چار گوش گنبد چهار هشت ضلعی وجود دارد که راهی برای ارتباط خارج یا ارتباط با قسمت های دیگر بنا است. چهار چتری بزرگ بر روی این چهار هشت ضلعی قرار گرفته است که هماهنگی خاصی را با آنها به وجود آورده است. این بنا مناره ندارد و به جز دو کتیبه کوچک برای یاد بود و چند کتبیه با جمله های عربی کتیبه دیگری هم در این بنا دیده نمی شود. بنا از نه مربع تشکیل شده که مربع وسط آرامگاه اصلی است و هشت مربع دیگر که باعث شده که این بنا شبیه به چهار باغ باشد. در وسط باغ بناهای مهمی ساخته شده اند که هر کدام یک جاذبه گردشگری برا مسافرانی است که می خواهند از هند دیدن کنند

مقبره همایون
مقبره همایون در هند

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.