به جاده‌های سبز خوش آمدید...

آشنایی با پارک کالاهاری

آشنایی با پارک کالاهاری

پارک کالاهاری در بخشی از شهر بنام کالاهاری قرار نژند و ماوا خاص جغرافیایی این منطقه باعث شده گونه های نادر حیات وحش در این ناحیه خوش زیستن کنند. شیر یال سیاه آفریقایی یکی از مشهورترین حیواناتی است که در این پارک زندگی می کند. اضافه بر این، پلنگ آفریقایی، چیتا، کفتار خال دار، تیزشاخ کالاهاری، ایمپالا، غزال آفریقایی، کلِ آب دوست (نوعی بز کوهی)  و دم عصایی های سرد شیرین و یا میرکات (Meerkat) نیز از جمله حیواناتی هستند که در این ناحیه شادخواری گذران می کنند. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری آفریقا در مورد آشنایی با پارک کالاهاری بیشتر می گوییم.

آشنایی با پارک کالاهاری

علاوه بر جانوران، پرندگان نادر و زیبایی نیز در این پارک زیست می کنند که اگر خوش شانس باشید آن ها را خواهید دید. دوستداران حیات وحش و کسانی که به تماشای مرغان آفریقایی علاقمندند حتما باید سری به این پارک فوق العاده بزنند. جمع بر فلامینگوها و پلیکان های کوچنده که به طور موقت به این پارک می آیند

پارک کالاهاری بخشی از ناحیه حیات وحش نگهداری شده کالاگادی است که در بخش جنوبی آفریقا قرار غمناک است. مساحت کلی پارک حدود ۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع است که حدود سه چهارم این پارک در بوتسوانا و یک چهارم در آفریقای جنوبی قرار دارد. کالاگادی به معنای «سرزمین عطش» است.این پارک در جنوب کاسه و آبادی کالاهاری قرار ملول است و یکی از تاپ :صفت عالی محل ها برای سافاری و تماشای چیتا منظور می شود.

بهترین زمان

گفتیم که این پارک ملی در بخشی از بادیه کالاهاری قرار غمگین است. به همین دلیل آب و هوا در این ناحیه علاوه گرم و خشک است. در طول تابستان (از ماه اکتبر تا آوریل) دمای هوا به ۴۰ درجه و گاهی حتی بیشتر نیز می رسد. نمونه و غیراستاندارد بارش همه ساله در این منطقه به ندرت بیشتر از ۱۰۰ میلی متر می رسد و برخی سال ها حتی از ۵۰ میلی متر نیز کمتر است. در این فصل به دلیل گرمای شدید و خشکی زمین، شاهد سیلاب بلا های شنی کالاهاری خواهیم بود.

در فصل شتا (از ژوئن تا آگوست) به زیر ۲۵ درجه می رسد و هوا علاوه خشک می شود. به طور کلی، زمستان بهترین زمان برای تماشای بهیمه ها و ماکیان این پارک است. چون به دلیل خشکی هوا بسیاری از جانواران برای آب نوشیدن و تناول کردن به چاله ها و رودخانه های نزدیک می آیند و می توان آن ها را گل گشت کرد.

آشنایی با پارک کالاهاری

تاریخچه

پارک ملی کالاهاری در سال ۱۹۳۱ برای پاسداری از حیات وحش ناحیه در آفریقای جنوبی ایجاد شد. در سال ۱۹۹۲ نمایندگانی از هیئت مدیره پارک های ملی آفریقای جنوبی با نمایندگان بوتسوانی دیدار مجدد کردند و توافقنامه ای را برای تشکیل یک پارک ملی متحد امضا کردند. دو طرف مسالمت جویی کردند که همکاری های لازم را در ماخذ حراست از حیات وحش و گونه های جانوری بهیمی و انسانی شهوانی و همین طور جذب توریست ارتکاب بدهند.   به این اتساق پارک بین مرزی کالاگادی ابداع شد که بخشی از آن در آفریقای جنوبی و بخشی دیگر در بوتسوانا قرار دارد

اقامت در پارک

پارک ملی کالاهاری ناحیه ای اضافه وسیع است و برای ویزیت کنترل از تمام آن حداقل به یک روز وقت نیاز خواهید داشت. وفور و کمی از مسافران رجحان می دهند طول روز را با خیال راحت به گشت و گذار در پارک بپردازند و شب نیز در همین مکان اسکان کنند. در پارک ملی کالاهاری سه اتراقگاه برای مسافران و گردشگران وجود دارد: Two Rivieren، Mata Mata و Nossob. در اتراقگاه Two Rivieren می توانید از امکانات رفاهی مناسبی مثل لباسشویی و خشکشویی، اتاق خواب های تمیز، حوضه شنا، کافه و مثل هماهنگ آن استعمال کنید.

کمپ اقامتی Two Rivieren: این اقامتگاه کمپ اصلی پارک محسوب می شود و دارای کلبه های مربوط به خانواده ۶ تخته برای اسکان های فامیلی و باندی است. در این کلبه ها دو اتاق خواب، حمام و آب جاری، اتاق نشیمن، خدعه نامرغوب و تنورخانه مجهز وجود دارد. خانه های ییلاقی کوچک تر نیز با دو تخت جداجدا و مبل رخت خواب شو و حمام و دوش در آزادگی مسافران قرار می گیرند. در بخشی از کمپ می توانید آبگیر شنا، چند مغازه و سوپرمارکت را پیدا کنید و مایجتاج خود را ابتیاع کنید. بازهم اگر با خودرو خودتان به پارک ملی کالاهاری آمده اید می توانید تقطیرشده نفت نیز در این کمپ پیدا کنید.

Image result for Kalahari National Park

غزال آفریقایی

کمپ اقامتی ماتا ماتا Mata Mata: این کمپ اقامتی در مرز بین آفریقای جنوبی و نامبیا قرار دارد. در این کمپ نیز کلبه های بزرگ ۶ تخته، دو خوابه، حمام و دوش، بخش نشیمن و تنورخانه مجهز و کامل وجود دارد. علاوه براین در رحبه خارج و فضای باز نیز اذن کمپ و چادر زدن به مسافران داده می شود.

کمپ اقامتی Nossob: این کمپ اقامتی در بقیه رود نوسوب در مرز بوتسوانا قرار ملول است. در این کمپ نیز اتراقگاه های مختلفی برای گروه های گردشگری وجود دارد. کلبه های ۶ تخته مربوط به خانواده با دو اتاق خواب، دو حمام، اتاق وثاق و مطبخ مجهز در آزادگی گردشگران قرار داده می شود. چادر زدن نیز در ساحت اتراقگاه مجاز است.

چطور به پارک ملی کالاهاری برویم؟

پارک کالاهاری در گزند تفرق حدودا ۲۶۰ کیلومتری آپینگتون در شمال کیپ تاون و ۹۰۴ کیلومتری ژوهانسبورگ قرار دارد. توریست هایی که در سفر به آفریقای جنوبی قصد دیدار از این منطقه حیات وحش را دارند می توانند یا از طریق شهر آپینگتون یا از کورومان به پارک ملی کالاهاری بیایند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.