به جاده‌های سبز خوش آمدید...

درختی به نام بائوباب

درختی به نام بائوباب

آفریقا یکی از قاره هایی است که دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد این قاره در کنار تمام زیبایی هایی خود دارای طبیعت بسیار فوق العاده ای می باشد در این قاره گیاهان و درختان بسیار زیادی وجود دارد که بعضی از این درخت ها اشکال و خصوصیات عجیبی دارند. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری آفریقا در مورد درختی به نام بائوباب بیشتر صحبت می کنیم.

درختی به نام بائوباب

بائوباب بیش از ۳۰۰ کاربرد از جمله منبع آب، غذا، ویتامین ها، دارو، ظل و موردها دیگر دارد. با این حال، حکیمان مرگ و میرهای اخیر درختان بائوباب را به تغییرات آب و هوایی نسبت دادند، زیرا درجه گرمی به طور فزاینده ی داغ و نبود بارش بسیار دیده می شود. آگهی های ملی جغرافیایی نشان می دهد که یک وارسی دیگر منتشر شده، قبلا به این ولد جوان است که تغییرات آب و سماوی به دو گونه از سه گونه درخت بائوباب در ماداگاسکار آسیب می رساند. در بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱، درخت بائوباب پنک (Panke) در زیمبابوه از بین رفت که برآورد شده ۲۴۵۰ ساله بوده است. در آوریل ۲۰۱۷، درخت سانلند بائوباب در لیمپوپو، آفریقای جنوبی نیز افتاد.

نام علمی درخت بائوباب آفریقایی AdanSonia digitata است و اکثر در کاملاً آفریقای جنوبی پخش دیده می شود. ماداگاسکار جمع بر بائوباب آفریقایی، دارای شش نوع دیگر از این درخت است. این کشور نیز بزرگترین درخت بائوباب جهان با نام رنیالا (به معنی مادر جنگل) را در خود جای داده است. این درخت با اسطوره ها و قصه و تاریخ های کهن در تکثر از جوامع قاره آفریقا عجین شده است.

برای مثال در پارک ملی کافوئه در زامبیا یک درخت ۱۵۰۰ ساله به نام Kondokamwale است که اسطوره ای با خود دارد. اینطور می گویند که او عاشق ۴ دختر جوان شده بود که وقتی فهمید به مرد حیوان علاقمندند، آن ها را کشت. یک بائوباب بنام دیگر در زامبیا درخت برعکس بائوباب به نام Ingombe Ilede (به معنی «گاو خوابیده» که به حالت درخت اشاره می کند) وجود دارد. این درخت در یک سایت کهن از عصر آهن قرار رنجیده که محلی برای داد و ستد و شادخواری گذران مردم تونگا از قرن ۵ تا ۷ بوده است.

درخت بائوباب در شب

در میان سلسله شونا در زیمباوه، قصه و تاریخ ای وجود دارد که می گویند بائوباب جزو مقدماتی درخت هایی بوده که خدا آفریننده است و زمانی که این درخت آفریننده شد، از آنجایی که به دیگر مخلوقات اخت گورخر با غرور نگاه کرد، خدا او را متانت کرد. از آنجایی که خدا نمی رجا کاملا این درخت را محو کند او را برعکس کرد و درون خاک فرو کرد به طوری که ریشه ها در بالای درخت قرار بگیرند. این افسانه اکثر به خاطر نمای بصری درخت شهیر شده است.

درختی به نام بائوباب

زامبیا

درخت Kondokamwale را می توانید در کمپ مکتب تریتاپس (Treetops School Camp) در پارک ملی کافوئه (Kafue) پیدا کنید که از دارالملک زیمباوه ۳۵۹ کیلومتر دورتر است. ورودی این پارک (به شاهنامه امروز) برای یک نفر سال خورده ۲۰ دلار آمریکا است، کودکان بین ۵ تا ۱۳ مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به بورس دولت یاموسسات شهریه نصف را می پردازند و خردسالان زیر ۵ سال، رایگان هستند.

یکی از درختان بائوباب که افتاده، Ingombe Ilede است که در شهر سیاونگا در استان جنوبی زامبیا واقع شده است. ایدون که در طینت یک سایت مرده ریگ ملی است ۹۵ کیلومتر از جاده لوساکا-سیاونگا فاصله دارد. هزینه ای بابت ورود به این مکان وجود ندارد.

ناحیه در استان لیمپومپو آفریقای جنوبی یکی از بزرگترین آلبوم های درختان بائوباب در این کشور است. اینجا ایضاً با دائره نگهداری از جنگل های بائوباب همکاری می کند. برای دیدن بائوباب، دیدار مجدد کنندگان باید مسیر اداره ای از پارک را رانندگی کنند. این امکان وجود دارد که در موطن های شی در پارک شب را سپری کنید.

نامیبیا

این درخت که مردم محلی به آن «درخت زندگی» می گویند، ۲۹ متر خراج و ۲۶٫۵ متر عرض دارد. در و نو این درخت کاربردهایی نظیر پناهگاه، پابوسی خانه، دفتر پست و بخشی از یک ارزش سپاهی داشته است. درخت Ombalantu که کهن ترین درخت بائوباک نامیبیا است بیش از ۷۵۰ سال سن دارد و در شمال کشور واقع شده است. در این موضع و آنجا یک سایت برپایی چادر نیز وجود دارد.

درختی به نام بائوباب

ماداگاسکار

یکی از دیدنی ترین مکان ها برای دیدن بائوباب، ماداگاسکار و بلوار بائوباب هاست که به صورت یک خط در کنار هم قرار غمناک و سن برخی از آنها به ۸۰۰ سال هم می رسد. این جذبه در نزدیکی شهر Morondava در ماداگاسکار غربی واقع شده است. متاسفانه، هیچ مهمانخانه یا سرو صحی در این نزدیکی وجود ندارد.

سازمان های مختلفی برای حفظ درختان بائوباب در این قاره تلاش می کنند. یک مثال کمپین عالمگیر دنیایی درختان (Global Trees Campaign) است که با شریک Madagasikara Voakajy در ماداگاسکار کار می کند. مأموریت آن ها «کاهش تلفات بائوباب های بالغ و کمک اخذ از شماری جان نثار از ذینفعان در تعلیمات شلوغی آن‌ها» است. این کار با کمک جوامع محلی و کارمندان نگهداری اجرا می شود که دیدار از این درخت را زیر نظر قرار ملول و بر آن تحقیق کنند.

مثال دیگر اصل بائوباب است که دستور کار حارسان پاسبان بائوباب (Baobab Guardians Program) را در آفریقای جنوبی راه اندازی کرد. هدف آنها «کاشت اکثر درخت بائوباب در منطقه خشک وندا است، جایی که تغییرات آب و سماوی و دام ها بر بقای درختان جوان نفوذ می گذارد». هدف دیگر آن ها «وارد کردن زنان دهگان که درختان بائوباب را جمع می کنند به این نقشه و آفریدن اطلاع از محیط زیست و محارست از بائوباب در آفریقای جنوبی است». مردم با خرید محصولات بائوباب مانوس پودر و روغن که در سایت فروخته می شوند، می توانند به این سازمان کمک کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.